Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Мосєєв А.Є. МОВЛЕННЄВА КУЛЬТУРА СУЧАСНОЇ МОЛОДІ

Перейти донизу

Мосєєв А.Є. МОВЛЕННЄВА КУЛЬТУРА СУЧАСНОЇ МОЛОДІ Empty Мосєєв А.Є. МОВЛЕННЄВА КУЛЬТУРА СУЧАСНОЇ МОЛОДІ

Повідомлення автор Admin Пн Лют 19, 2018 1:23 pm

Мосєєв Андрій Євгенійович
студент механіко-машинобудівного факультету ДВНЗ «Криворізький національний університет», andreyvorobei1999@gmail.com

МОВЛЕННЄВА КУЛЬТУРА СУЧАСНОЇ МОЛОДІ

На сьогодні проблема володіння вільним культурним словом є актуальною й важливою. Це питання було предметом дослідження провідних вітчизняних учених, таких як: В.О. Сухомлинський, Л. І. Мацько, І. П. Ющук, М. Я. Плющ та ін.
Останнім часом, коли відбулися значні зміни в умовах функціювання мови, стає актуальною проблема мови як засобу спілкування, її реалізації, проблема культури мовлення. Чим це викликано? Назвемо особливості, характерні для сучасної української мови нашої держави кінця XX сторіччя: збільшився склад учасників масової комунікації (за віком, освітою, службовим становищем, за політичними, релігійними та громадськими інтересами); зникла офіційна цензура, через те мовлення людей стало більш відкритим; переважає мовлення спонтанне, мимовільне, заздалегідь не підготовлене. Різноманітні ситуації призводять до змін характеру спілкування. Воно звільняється від офіційності, стає розкутим.
Щодо культури мовлення, то вона сьогодні трактується в трьох значеннях:
1. Культура мовлення – це її ознаки та властивості, сукупність і система яких говорять про її комунікативну доскональність.
2. Культура мовлення – це сукупність навичок і знань людини, які забезпечують цілісне застосування мови з метою спілкування.
3. Культура мовлення – це область лінгвістичних знань про культуру мовлення як сукупності й системи комунікативних якостей.
Мовленнєвою культурою вважають складну систему мовних знаків, що ґрунтується на мовних і моральних правилах та нормах поведінки, це такі якості мовлення того, хто говорить чи пише, які забезпечують людині ефективне досягнення мети спілкування з дотримуванням правил, етичних норм, ситуативних і естетичних нюансів. Нові умови функціювання мови, поява великої кількості непідготовлених публічних виступів призводять не тільки до демократизації мовлення, а й до різкого зниження його культури. Рівень культури мовлення випускників шкіл, студентів – високий, середній чи низький – залежить від рівня загальної культури, тобто соціально-комунікативних норм поведінки.
Найуживаніші мовні помилки:
- порушення логіки викладу змісту;
- збіднілий арсенал лексики: уживаються однотипні вирази, повтори, дуже рідко – епітети, метафори, порівняння;
- невміння правильно узгоджувати за змістом слова;
- молодь майже не володіє нормами наукового мовлення (наукового стилю);
- вимагає покращання усне мовлення офіційного спілкування.
Порушенням мовних норм часто «грішать» не лише депутати, не тільки телеведучі провідних каналів, а й диктори радіо. Це слова: прикольно, класно, офігенно, фіолетово, тіпа, короче тощо.
Проблема демократизації української літератури досягла також розмірів, що її правильніше було б назвати вульгаризацією. Лайки, «матерну мову», «недруковане слово» сьогодні можна зустріти на сторінках незалежних газет, вільних видань, навіть, на жаль, у текстах програмних художніх творів. Книжки на мові сленгу також користуються попитом, на них можна добре заробити. Реклама теж не пасе задніх, наприклад оголошення «Банк надає безстрочний кредит!», «Продаж товарів у розстрочку».
Правильне мовлення – це відповідність його мовної структури чинним мовним нормам. Та не завжди готові учні-старшокласники сучасної школи чи студенти ВНЗ дотримуватися правил мовної культури. Мовна неграмотність, невміння написати елементарний текст чомусь перестало сприйматись як недолік. Культура мовлення деяких студентів у молодіжному середовищі дещо відрізняється від їх же мовлення в аудиторіях. І як не прикро, більшості молоді подобається вживати словесний бруд, яким вони хочуть привернути до себе увагу. Розмовляючи між собою молоді люди часто використовують сленгізми: здати на шару, блін, не грузи мене, мені це по барабану тощо. Поширенням сленгу молодь пояснює тим, що саме мова арго допомагає їм яскраво й незвичайно висловити свій емоційний стан.
Правильно й чисто говорити рідною мовою може кожний, аби тільки було бажання. Це не є перевагою лінгвістів, письменників, учителів-мовників. Це не тільки ознака, а й обов'язок кожної культурної людини. Індивідуальна мовна культура – це своєрідна візитна картка особи незалежно від її віку, фаху, посади. Робота над культурою мовлення сучасної молоді – це не тільки робота учителів, а й самих школярів та студентів.
Мовна культура нашої молоді має стати їй надійною опорою у розв’язанні назалежності думки, розвиненості людських почуттів. Кожен повинен вільно володіти засобами комунікативної професійної компетенції. Сьогодні проблема культури мовлення набуває дедалі більшого значення. Вона потребує своєчасного розв’язання й залежить як від людей, та й від держави. Наша державна мова – українська. І це не лише наше минуле, це наше майбутнє. Уважне ставлення держави до мовленнєвої культури – запорука кращого майбутнього. Культура мовлення – це складова загальної культури особливості, вона є одним із найважливіших показників цивілізованості суспільства.

Список використаних джерел
1. Пономарів О. Культура слова: Мовностилістичні поради: навч. посіб. / О. Пономарів. – 2-ге вид., стереотип. – К.: Либідь, 2001. – 240с.
2. Ющук І. П. Мова наша українська: статті, виступи, роздуми / І. П. Ющук. – К.: Просвіта, 2001.
3. Абрамович С. Д. Мовленнєва комунікація: підручник / С. Д. Абрамович, М. Ю. Чікарнова. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 252с.
4. 4. Веркіс А. І. Основи психології: навч. посіб. для студентів вищих навч. закладів /А. І. Веркіс, Ю. І. Завалевський, К. М. Ленівський. – Х.; К., 2005. – 416с.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 205
Дата реєстрації : 20.02.2017

https://rbl3d.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі